Poslankyňa EÚ, p. Danuta Hübnerová, nedávno upozornila na fakt, že koniec členstva Veľkej Británie v EÚ by mohlo znamenať aj koniec anglického jazyka medzi oficiálnymi jazykmi Európskej únie.
Anglický jazyk patrí medzi 24 úradných jazykov únie, pritom je však jedným z najdominantnejších. Po odchode Veľkej Británie by však anglický jazyk mohol stratiť svoje dnešné postavenie, túto informáciu zverejnil spravodajský portál Politico. Každý členský štát má právo určiť jeden oficiálny jazyk. Írsko si vybralo írsky jazyk, Malta maltézsky, pričom angličtinu si vybrala len Veľká Británia. Z toho teda vyplýva, že keď už nebude Británia súčasťou Európskej únie, rovnako ňou nemusí byť ani angličtina.
Danuta Hübnerová však tiež doplnila, že by bolo potrebné zmeniť pravidlá tak, aby angličtina aj naďalej zostala medzi oficiálnymi jazykmi, teda aj po odchode Britov. To si však vyžaduje jednohlasný súhlas členských štátov.
Tak či onak, od vyhlásenia výsledkov hlasovania o Brexite, pri ktorom 50 percent obyvateľov hlasovalo za vystúpenie z EÚ, Únia využíva čoraz častejšie pri komunikácii francúzštinu a nemčinu.
Ťažko predpovedať, ako sa situácia vyvinie do budúcna, veríme však, a zároveň aj dúfame, že si anglický jazyk zachováme a aj naďalej nás bude spájať so zvyškom sveta.